4.500 metrekare depo alanı 27.000 palet - Cepsa

Tüm süreçlerimizin güvenliğini, etkinliğini ve karlılığını arttıran ve çevresel etkiyi düşüren entegrasyon ve otomasyon sürecinin mükemmel bir örneğidir.

4.500 metrekare depo alanı 27.000 palet - Cepsa

Video transcription

Cepsa’nın İspanya'da bulunan en yüksek üretim kapasiteli rafinerisi Algeciras bölgesinin Cádiz şehrine konuşlandırılmıştır. Burası bir buçuk milyon metrekarelik devasa bir tesis görevi görüyor.

Kompleks dahilinde, Mecalux'un yağlayıcı paketleme alanını sevk alanı ile bağlayan otomatik giydirme raf deposu inşa ettiği yağlayıcılar ve yağlar için üretim ve paketleme tesisi bulunmaktadır... ve tüm bu alan paketleme tesisine aittir ve normal çalışma döngüsünü hiçbir zaman kesintiye uğratmamaktadır.

Stéphane Barthélémy - Cepsa Lubricants Operasyonlar Müdürü
Bu yeni otomatik depo, Cepsa'nın bugüne kadar yağlayıcı işinde yaptığı en büyük yatırımlardan biridir. Mecalux'u ideal bir ortak olarak gördük ve sonuçlar gerçekten muazzam... bu geçiş sayesinde üretim, paketleme ve sevk gibi süreçleri tek bir tesis dahilinde başarılı bir şekilde entegre ettik.
 

ALBERT FORÉS - Satış Müdürü - Mecalux Robotik Bölümü
Bu projenin en zorlu dönüm noktalarından biri de üretimi etkilemeksizin tesisinin %25'ini yıkmaktı.
 

Proje bitiminde ortaya 7 istifleme vinci ve 18 katlı çift derinlikli rafları olan otomatik bir giydirme raf deposu çıktı.

4.500 metrekare üzerinde alanı ve yaklaşık 27.000 paletlik kapasitesiyle bu depo ürünlerin boş varillerde ve konteynerlerde tesise girişinden, siparişlerin müşterilere sevkiyatına kadar güvenli ve kesintisiz bir şekilde işlemesini sağlıyor.

Stéphane Barthélémy - Cepsa Lubricants Operasyonlar Müdürü
Yeni otomatik giydirme raf deposu bize birçok fayda sağladı. Bize sadece üretim işlemlerimizi geliştirmemizi, müşteri siparişlerinin sevkiyat ve teslimatını hızlandırmamızı değil, aynı zamanda kolaylaştırmamızı ve tüm sürecin takip edebilmemizi de sağladı.
 

Bitmiş ürün deponun girişi paketleme alanına konumlandırılmıştır.

Konteynerler yandaki bir fabrikadan konveyör sistemi aracılığıyla bu kata getiriliyor. En sık kullanılan konteyner formatları arasında 1, 4 ve 5 litre, 20 litre metal fıçı ve 1.000 litre konteyner yer alıyor.

Karıştırıcılar konteynerleri ilgili yağlarla dolduruyor. Daha sonra her bir konteyner takip edilebilmesi için uygun bir şekilde etiketleniyor.

Formatlarına bağlı olarak uygun depolama için ya direk olarak kutulara ya da paletlere konuyor.

Konveyörler üzerindeyken tanımlama istasyonu paletlerin durumunu kontrol ediyor ve belirlenen standartlara uygun olduğundan emin oluyor.

Buradan, iki mekik paletleri giriş noktasından depoya taşıyor.

Burada, istifleyici vinçler paletleri topluyor ve en uygun lokasyona yerleştiriyor.

Bu deponun bir diğer özelliği de ham maddeleri ve boş paletleri de yönetebilmesi ve depolayabilmesidir. Bu ürünler daha sonra sevkiyat alanından tesise aktarılıyor.

Cepsa yağlayıcı tesisinin yılda yaklaşık 170.000 ton olan yüksek üretim kapasitesini yönetmek için depoda ürünleri çift derinlikli 18 katlı raf sistemine yerleştirmek için teleskopik çatallı 7 istifleme vinci bulunuyor.

Mecalux istifleme vinci dakikada 200 metre hızla hareket ederek ve saatte 168 birleştirilmiş çevrim gerçekleştirerek yükleme ve boşaltma sürecini gözle görülür şekilde hızlandırıyor.

Bu depo bir dizi önemli güvenlik önlemine sahiptir. Sisteme erişmek için her birinde otomatik yangın kapısı bulunan 7 çalışma koridoru kullanılır. Depo aynı zamanda stratejik olarak konumlandırılmış ateşe dayanıklı bölmeler sunuyor.

Mecalux'un Easy WMS deposu yönetim yazılımı, mükemmel stok kontrolü sağlayacak ve depolama kapasitesini artıracak şekilde her palet için en iyi konumu belirliyor.

Toplama alanında yüksek ürün akışını karşılayacak bir mekik de bulunuyor. Pnömatik kollar, operatörlerin yükü kolayca taşıyabilmesini sağlayarak hem daha ağır yüklerin hareket ettirilmesine olanak tanıyor hem de tüm süreci kayda değer bir şekilde hızlandırıyor.

Mecalux'un Easy WMS depo yönetim yazılımı bu süreci de kontrol ederek ters toplama sağlıyor ve bu sayede sipariş hazırlama süresini de büyük ölçüde kısaltmış oluyor.

Son olarak, sevkiyat için hazır olan siparişler yükleme doklarında park halinde bekleyen kamyonlara yüklenmeden önce çıkış kanallarına yerleştiriliyor ve rota, araç, müşteri, sipariş notu ve diğer özelliklere göre gruplandırılıyor.

Stéphane Barthélémy - Cepsa Lubricants Operasyonlar Müdürü
Mecalux kesinlikle beraber çalışmak isteyeceğiniz bir ortak. Onlar sayesinde çok yönlü bir tesisi faaliyete geçirme hayalimize nihayet ulaşmış olduk. Bu tesis bize çok geniş ve çeşitli ürün yelpazesini kontrol etme imkanı sağlayacak... Sadece bitmiş ürünlerde 1.700 SKU'nun üzerine çıktık. Mecalux'un işbirliği sayesinde bu hayalimizi de nihayet gerçekleştirmiş olduk.
 

Mecalux ve Cepsa arasındaki bu iş birliğinin sonucu, tüm süreçlerimizin güvenliğini, etkinliğini ve karlılığını arttıran ve çevresel etkiyi düşüren entegrasyon ve otomasyon sürecinin mükemmel bir örneğidir.