Mecalux, Avrupa'nın en yüksek lojistik merkezlerinden birini inşa etti

Türkiye'de bulunan Hayat Kimya'nın yeni lojistik merkezi, 161.000 palet kapasitesiyle, otomatikleştirilmiş giydirme (silo) depolarda küresel bir mihenk taşı haline gelmiştir. 46 metre yüksekliğindeki bu devasa tesis, kimya sektörünün lideri olan Hayat Kimya'ya lojistik ve üretim proseslerinin merkezileştirilmesini sağlamıştır.

Mecalux, Avrupa'nın en yüksek lojistik merkezlerinden birini inşa etti

Video transcription

Türkiye ve Avrasya pazarında önde gelen bir kimya şirketi olan Hayat Kimya’nın hijyen ve temizlik ürünlerinin üretildiği 4 adet üretim merkezi İzmit şehrindedir.

Son yıllardaki muazzam verimlilik arıtışından ötürü, Hayat, kapsamlı ve otomatik bir şekilde tüm lojistik ve depolama proseslerini yürütebilecek bir deponun inşası konusunda Mecalux’ü görevlendirmiştir.

10.000 tonluk ağırlığa sahip çelik yapının şekil verdiği Hayat deposu etkileyici boyutları ile klasik raf sistemindeki bir deponun rakamlarını oldukça geride bırakmıştır.

TARIK DEMİRYAKAN (Hayat Kimya’da Tedarik Zinciri Müdürü)

“Hayat Kimya olarak, bu depoya büyük yatırım yaptık ve bunun faydalarını hemen görmekten ötürü oldukça mutluyuz. Dışarıdaki depoları kapatıp, depolar arası taşımayı ortadan kaldıran merkezi bir deponun yaratılması ve her proseste insan müdahalesi olmadan ürünlerin hareket edebilmesiyle ciddi bir para tasarrufunda bulunmuş olduk.”

Kağıt, hijyen ve deterjan fabrikalarının Üretim merkezleri 4 yükseltilmiş tünel ile otomatik depoya bağlanırlar ve böylece tüm malların taşıma süreleri kısaltılır.

Bu tüneller içine monte edilmiş biriktirme konveyörleri ve paletlerin deponun giriş seviyesine taşınmasını sağlayan çift yüklü palet asansörleri sayesinde çok sayıda paletin transferine imkan verirler.

Çoğunlukla, fabrikalardan gelen mallar tüneller yoluyla taşınırlar ve 0 ile 3. kattaki her biri 450 metre uzunluğundaki iki monoray hattı ile otomatik depoya getirilirler. Bu tamamen otomatik bir işlemdir. Monoray sistemi dakikada yüz metrelik yüksek taşıma hızı sayesinde malların çok yüksek miktarlarda giriş ve çıkışına izin verir.

Mecalux, operasyon binasının 0 katında 2 km uzaklıktaki deterjan fabrikasından gelen mallar için otomatik tır boşaltma sistemi kurmuştur.

Her iki katta, boyutları doğrulamak için bir ölçü kontrol noktasına ve izin verilen ağırlık limitinin aşılmadığını kontrol etmek için tartı setine sahiptir. Kontrol geçildikten sonra paletler monoray araçlarına konulur ve otomatik depoya taşınır.

46 metre yükseklik, 120 metre uzunluk ve 105 metre genişlikteki bu büyük ölçekli deponun 161.000 paletin üzerinde bir depolama kapasitesi vardır.

Yerleştirme ve alma sürelerini kısaltmak için istifleme vinçleri dakikada azami 180 metre hız ile uzunlamasına hareket ederken aynı anda paletleri yukarı kaldırırlar. Bu istifleme vinçleri ayrıca, çift derinlikli raflara paletleri koyma veya buradan almaya yardımcı olan yatay taşımaya yönelik bir mekanizma olan teleskopik çatallara sahiptir.

Hayat Kimya otomatik deposu, herhangi bir riski asgariye indirmek amacıyla önemli güvenlik önlemleri hesaba katılarak tasarlanmış yangın önleme sistemi olan oksijen azaltıcı sistem mevcuttur. Otomatik deponun girişindeki kapılar içerideki doğru oksijen seviyesini muhafaza etmeye yardımcı olur.

Hayat Kimya Otomatik deposu yüksek deprem riski olan bir bölgede olduğundan, daha derin ankrajlamaya sahip 2000 ton’luk ek bir yapı ile sistem güçlendirilmiştir.

ÜMİT UĞUR (Hayat Kimya Tesis Müdürü)

“Otomasyona sahip bir depoyu inşa ederken en önemli şey başlangıçtan itibaren ihtiyaç ve beklentileri doğru şekilde tespit etmektir. Bu şekilde, tüm prosesler uygun şekilde tasarlanabilmiş olur. İlk tasarım ne kadar doğru olursa, otomasyon sistemli deponun da verimliliği ve karlılığı o kadar yüksek olur.”

Orta ve düşük rotasyonlu ürünler manuel toplama alanında depolanırken yüksek rotasyonlular ise otomasyonlu toplama alanında depolanır. Malların gelişi, 3. kattaki monoray alanını alım alanı ile bağlayan 4 palet asansörü ile sağlanır. Mecalux’ün Easy WMS yönetim yazılımı bunları en uygun şekilde düzenler ve operatöre her bir siparişin hazırlanması için ideal yolu söyler.

Palet hazır olduğunda streç filmle kaplanır, etiketlenir ve iki palet asansörü yoluyla paletleri sevkiyat alanına taşıyan 0 katına gönderilir. Her biri 33 palet kapasiteli uygun şekilde eğim verilmiş yerçekimi sayesinde palet akışı sağlanan dinamik depolama sistemleridir ve paletlerin yüzey boyunca hareket etmesine izin vererek malların her bir sipariş veya rota için gruplanabilmesini sağlar. Hayat Kimya’da kamyon gelişi ve sevkiyat sistemi günün 24 saati, haftanın yedi günü çalışır ve günde 150’den fazla kamyonu yükleyebilir. Bu rakam tüm tesisteki otomasyon sistemi ile mümkün hale gelir.

CELALETTİN DİZMAN (Hayat Kimya’da Operasyon ve Sistem Geliştirme Müdürü)

“Mecalux ekibinin yardımıyla, işlevsel proseslerimizin çoğunluğunu kontrol eden depo yönetim yazılımını kullanmaktayız. Üretim prosesinin başından kamyona ürünlerin yüklenmesine kadar tam olarak entegre harika bir sisteme sahibiz.”

Hayat Kimya için, Mecalux Avrupa’daki en büyük kendinden destekli otomasyona sahip depolardan birini inşa etmiştir. Depolama, üretim ve sevkiyat ihtiyaçlarına göre tasarlanmış bu özel çözüm, depolama alanının tam olarak optimizasyonuna, her ürünün detaylı kontrolüne ve tüm proseslerin otomasyonu sayesinde maksimum verimlilik elde edilmesine imkan vermektedir.

Hayat Kimya tesisleri, Mecalux için bir kendini test etme yeri olmuş ve bu proje kendinden destekli otomasyonlu depolar için global bir mihenk taşı haline gelmiştir.