Porcelanosa Group, Mecalux'u lojistik komplekslerini kurmak için görevlendirmiştir

Porcelanosa'nın lojistik kompleksine otomatik deponun eklenmesi sayesinde, Mecalux seramik endüstrisinin en gelişmiş lojistik altyapılarından birini oluşturmuştur.

Porcelanosa Group, Mecalux'u lojistik komplekslerini kurmak için görevlendirmiştir

Video transcription

Ateşin ısısı ve kumun alçak gönüllülüğü… Porcelanosa seramiğin her sektörünü kapsayan, fayanslardan en gelişmiş mimari yapılarda kullanılan türüne kadar sağlam bir iş grubu kurmuştur.

Castellón’daki 5 lojistik merkezi, her proje için “yenilik, teknoloji ve mükemmeliyet” sağlayan ve en iyi çözümleri tasarlamış ve uygulamış olan Mecalux ile yıllara dayalı iş birliğinin sonucudur. Mecalux’ün çalışma felsefesini özetleyen bu üç kelime sayesinde Porcelanosa gibi büyük bir grubun müttefiği haline getirmiştir.

Mecalux, Porcelanosa lojistik merkezi ile bu büyük projede ilk adımlarını 2003’te atmış ve bunu Ceranco merkezi izlemiştir. Altı yıl sonra l’Antic Colonial ve Noken merkezleri ve son olarak 2011’de de Venis inşa edilmiştir.

Pek çok tip ve modelde ürüne sahip öncü bir zemin kaplama şirketi olan Venis, Porcelanosa Grubu için Mecalux tarafından inşa edilen 5 lojistik merkezinden sonuncusudur. Bu merkezin her bir parçası en son teknolojik yenilikler ile donatılmıştır.

Döngü bitmiş ürüne sahip paletler ile başlar. Bu paletler çoğunlukla üretim merkezinden 1 kilometreden uzun yer altı tünelleri ile otomatik depoya bağlanırlar.

Mecalux’ün Easy WMS depo yönetimi yazılımı ile rotaları boyunca izlenirler ve deponun koridor girişlerine ulaşana dek her biri 1600 kg’lık iki paletin yüklenmesine imkan veren çiftli palet asansörü üzerinde kaldırılırlar.

Tünel girişine ek olarak depo da diğer merkezlerden gelen paletler için başka bir yardımcı giriş de vardır.

Paletler, rulolu ve zincirli konveyörler üzerinden Easy WMS’in paletin şeklen uygunluğunu ve her bir ölçüyü kontrol ettiği tanımlama noktasına taşınır. Burada her bir palet ölçülür ve tartılır ve mükemmel durumda olduklarından emin olunur.

Yardımcı giriş boş paletleri getirmek için de kullanılır. Bu ve farklı merkezlerden gelen diğer paletler zorlu kalite kontrol testlerinden geçirilirler.

Venís Otomatik deposu: 7.000 metrekare alan, 31 metre yükseklik ve 65.000 adet palet depolama kapasitesi.

Paletleri kaldıran 10 adet çift kolonlu istifleme vincinin çalıştığı 10 adet koridor içeren otomatik depo yapısı, Mecalux’ün yönetim yazılımı olan Easy WMS’nin emirleri ile paletleri stratejik olarak yerleştirir.

Yüksek rotasyonlu mallar koridor girişine yakın yerleştirilir.

Çift kolonlu istifleme vinçleri dakikada 180 metre hızında çalışırlar ve 237 adete kadar birleşik çevrim yapabilirler.

İstifleme vinçleri, tükettikleri enerjinin ortalama %15 kadarını geri kazanabilme özelliğine sahiptirler.

Özellikle Venis’in ihtiyaçları ile uyumlu olarak oluşturulmuş olan lojistik merkezi projesi gelecekteki büyütme planlarına da imkan tanır.

Malların sevkiyatı da, hem toplama alanı hem de tam paletlerin sevki söz konusu olduğunda Mecalux’ün özel çözümlerine ihtiyaç duymuştur.

Toplama alanında aynı anda toplam 31 siparişi hazırlayabilecek sekiz adet çalışma bölgesi oluşturulmuştur.

Pnömatik kollar, operatörlerin yükü kolayca taşıyabilmesini sağlayarak, ağırlık ile hareketlerini hızlandırırken tüm prosesi de hızlandırmış olur.

Yüksekliği ayarlanabilen hidrolik sistemler masalara takılarak çalışanlar için daha ergonomik hale gelmeleri sağlanmıştır.

Mecalux Easy WMS, sipariş toplamayı ve sevkini kontrol eder ve her toplama istasyonunda tek seferde 4 siparişin tamamlanabilmesini sağlar.

İki çiftli mekik toplama koridorları boyunca güvenli bir mesafeyi koruyarak hareket ederler ve çıkış tablalarına yükleri dağıtırlar.

Venís lojistik merkezinde her detay önemlidir. Mecalux mekik dolaşım alanına müdahaleyi önlemek amacıyla toplama alanını sevk alanı ile bağlamak için Venís’te bir tünel inşa etmiştir.

Sevk alanının tam paletler için iki adet ve toplamadan gelenler için de iki adet daha bölümü vardır.

Tam paletler otomatik deponun her iki tarafında 6 hat boyunca dağıtılmışlardır. Toplama bölgesinden gelenler sevkiyat için ambalajlanırlar.

Porcelanosa’nın birbirinden çok farklı çeşitteki ürünleri grubun bazı lojistik merkezlerinde belli gereksinimleri ortaya çıkarmıştır. Örneğin, parkelerin büyük, ambalajlı düz paketler olarak depolandığı l’Antic Colonial’de depolama için çift palet kullanımı gerekmiştir.

Mecalux, özellikle bu alışık olunmayan büyüklükteki parçalar için asansörler, istifleme vinçleri ve toplama noktaları tasarlamıştır.

Porcelanosa grubunun başka bir şirketi olan musluk ve banyo ünitesi üreticisi Noken’de ise küçük ürünlerin saklanması için Mecalux paletler yerine kutular için bir otomatik depo tasarlamıştır. Bu çözüm malların girişi ve çıkışında daha büyük hız sağlamıştır.

Bu, lojistik hizmetlerin kalite ve yenilikçiliğin mihenk taşı olan bir şirket olarak Porcelanosa Grubunun lojistik merkezlerinin günlük çalışma şeklidir. Porcelanosa ve Mecalux, 15 yıl öncesinden bu ana kadar inşa edilmiş 5 otomatik lojistik merkezi ile bu zorlu süreçten başarıyla çıkmıştır.

Mecalux ve Porcelanosa. Müşterilerine uzun süredir en iyi ürünleri sunan iki firma. Porcelanosa Grubu için Mecalux’ün teknolojisi ve deneyimi.