Havi Logistics, Movirack sisteminin kapasitelerini artırmalarını sağlayan müthiş bir çözüm olduğunu düşünüyor

Havi Logistics dağıtım merkezinin kapasitesi Mecalux tarafından sunulan kusursuz depolama çözümüyle artırıldı. İsteğe uygun üretilmiş bir proje olan bu depo iki katı depolama kapasitesi için Movirack özelliklerinin tümünden yararlanmıştır.

Havi Logistics, Movirack sisteminin kapasitelerini artırmalarını sağlayan müthiş bir çözüm olduğunu düşünüyor

Video transcription

10.000 metrekarelik depolama alanı ve 12.500 palet kapasitesine sahip depodan 20 kamyon ve 7 milyonun üzerinde kutu sevkiyatı yapılmıştır. Milano bölgesindeki Havi Logistics’in elde ettiği ilginç rakamlar depolama projesinin tasarımı ve uygulaması konusunda Mecalux’e olan güvenini sağlamlaştırmıştır.

Mecalux’un kullandığı teknoloji ve deneyim sayesinde kullanılabilir depolama alan iki katına çıkartılarak bir büyütme projesi hazırlanmıştır.

Massimo d’Alessandro (Havi Logistics Italy Operasyon Müdürü)

Grubumuz Mecalux ile çalışmayı çeşitli nedenlerden dolayı tercih etmiştir. Yıllardır Mecalux ile çalışmaktayız ve yapılan işler daima tatmin edici olmuştur. İlk görüşmeden anahtar teslimine kadarki süreçte müşterinin yanında olan bir şirkettir. Mecalux daima kaliteli ürün ve hizmet sunmaktadır.

Mecalux kendini müşterilerine adamıştır: verimlilik, doğruluk ve kalite. Her ürün ve ihtiyaç için global depolama çözümleri.

Massimo d’Alessandro (Havi Logistics Italy Operasyon Müdürü)

Proje, özellikle yeni müşterileri yerleştirebilmek için depolama maliyetlerini azaltmaya yönelik duyulan ihtiyaç nedeniyle başlamıştır.

Bu sistem hareketli şekilde paletlemenin yanı sıra, teknoloji ve konvensiyonel paletlemenin bir birleşimidir. Bu iki tür raf sisteminin birleşimi ile, belli miktarda palet hacmiyle çalışmak için gerek duyulan bina boyutu azaltılabilir.

Havi Logistics deposu 12.500 paletlik kapasitesiyle, açık ortamda, soğuk ve dondurulmuş ürünleri depolamak için 4 alana ayrılır.

370 metre uzunluk ve 9 metre yüksekliğine sahip oda sıcaklığındaki ürünlerin stoklandığı Movirack raf kullanımının kolay ve güvenli olması için otomatik sistemlere sahiptir.

Bu raflar, teker teker yana doğru hareket eden hareketli tabanlar üzerine yerleştirilir.

Havi Logistics dağıtım merkezi, toplamayı kolaylaştıran entegre bir birleşik sabit ve hareketli raf sistemine sahiptir. Bu düzen, koridorları ortadan kaldırarak alanın daha iyi kullanımını sağlar.

Mecalux’ün gelişmiş Movirack güvenlik sistemi, güvenlik çizgisi aşıldığında ve koridorda bir cisim algılandığında hareketi durduran boylamasına sensörler ile yanal fotoseller sayesinde personelin maruz kalabileceği riskleri en aza indirir.

Operatörler, kontrol panelinden rafları elle kontrol edebilirler ya da forkliftlerinden inmeden de hareketin başlamasını sağlamak için uzaktan kumanda kullanabilirler.

Bu rafların ayrıca herhangi bir soruna karşı elle durdurma sistemleri de vardır.

Moviracks’ın çok yönlülüğü bu rafların her ihtiyaca anında yanıt verebilmesini sağlar.

Deterjanlar, temizlik ürünleri ve ambalajlar için ayrılmış alana, konvansiyonel paletli raf monte edilmiştir. Her ürün kendine özgü bir yapı gerektirir. Soğutulmuş alanda, Movirack raflar toplama ve yeniden stoklama işlemini hızlandırır. Bu alan ayrıca Push Back raflara sahiptir: paletlerin raylarda itilen bir dizi arabaya konulduğu birikimli depolama sistemi.

Push Back raflar palet alma işlemini hızlandırır ve bu da daha iyi kalitede gıda ürünü anlamına gelir. Dondurulmuş alanda, Mecalux, soğuk depolama alanından en iyi şekilde yararlanmak ve odadaki taşıma süresini asgariye indirmek için Movirack rafları ile birleşik bir depolama sistemi kurmuştur. Bu durum, zemin seviyesinde FIFO yani İlk giren ilk çıkar sistemi ve makara geri itmeli düzenekle de LIFO yani Son Giren ilk çıkar sistemi ile çalışmaya imkan verir.

Dondurulmuş depolama alanı Push Back ve Drive-in palet rafları ile tamamlanır.

Farklı depolama alanları, Serin Havuz adı verilen büyük bir boylamasına yükleme ve boşaltma alanı ile birbirine bağlanır. Malların soğuk zincirini kırmadan ve ürünlerin kalite ve tazeliğini muhafaza ederek aktarımına izin veren 1 ile 4 derece arası sıcaklığa sahip bir alan.

Havi Logistics, aynı anda depolama maliyetlerini azaltmayı, kapasiteyi artırmayı ve yüksek düzeyde bir verimlilik sağlamayı başarabilmiş bir tesistir.

Massimo d’Alessandro (Havi Logistics Italy Operasyon Müdürü)

Tesisin ne kadar verimli olduğunu anlayabilmek için birkaç rakama göz atmak gerekir

- İlk olarak depolama maliyetleri %64 kadar azalmıştır

- Depolama kapasitesi %55 civarında artmıştır

- Yatırım geri dönüşü 1,2 yıldır

- Ve son olarak da yüksek düzeyde verimlilik korunmuştur.

Havi Logistics grubu dünya çapında bir lojistik mihenk taşıdır.

Milano’daki Havi dağıtım merkezi en gelişmişlerden biridir. Bir karlılık ve verimlilik modelidir.

Maksimum esneklik ile maksimum kapasite.

Ateşin ısısı ve kumun alçak gönüllülüğü… Porcelanosa seramiğin her sektörünü kapsayan, fayanslardan en gelişmiş mimari yapılarda kullanılan türüne kadar sağlam bir iş grubu kurmuştur.

Castellón’daki 5 lojistik merkezi, her proje için “yenilik, teknoloji ve mükemmeliyet” sağlayan ve en iyi çözümleri tasarlamış ve uygulamış olan Mecalux ile yıllara dayalı iş birliğinin sonucudur. Mecalux’ün çalışma felsefesini özetleyen bu üç kelime sayesinde Porcelanosa gibi büyük bir grubun müttefiği haline getirmiştir.