Hareketli raf sistemi sayesinde hem depolama kapasitesini ikiye katlayın hem de maliyetleri düşürün

Hareketli raf sistemi sayesinde hem depolama kapasitesini ikiye katlayın hem de maliyetleri düşürün

Havi Logistics, istikrarlı büyüme ihtiyaçlarını karşılamak üzere hareketli raflara güveniyor

Havi-logistics logo

1981 yılında Almanya'da küçük bir aile şirketi olarak kurulan Havi Logistics, pazarını genişleterek Avrupa'daki 48 dağıtım merkezi ve 5.000'den fazla çalışanıyla lider entegre lojistik tedarikçilerinden biri haline geldi. Şirket, McDonald's gibi restoran zincirlerinden BP benzin istasyonlarına kadar farklılık gösteren geniş bir müşteri portföyüne sahip. Muazzam bir büyüme yaşayan şirket, İtalya Lodi'deki tesisini genişletmek zorunda kaldı ve bu proje için Mecalux'u görevlendirdi.

 • Videolar
 • Resimler
 • Teknik Özellikler

Müşterinin İhtiyaçları

Havi Logistics'in 4.566 palet kapasiteli lojistik merkezi, 2009 yılında İtalya'nın Lodi şehrinde açılmıştır. Şirketin sürekli olarak büyümesi ve müşteri tabanının genişlemesi sadece stoklanan ve dağıtılan ürünlerin sayısının artmasına değil, aynı zamanda tesisin de yetersiz kalmasına neden olmuştur. Böylelikle açık bir ihtiyaç ortaya çıkmıştı: 4.870 m2'lik orijinal depo kapasitesini genişleterek depolama alanını arttırmak.

Bunun yanı sıra Havi Logistics faaliyetlerinin nitelikleri de göz önünde bulundurulmalıydı. Havi, geniş bir müşteri yelpazesinde dayanıklı ve dayanıksız ürünlerin tedarik zincirini kontrol eder: Donmuş besin, meyve, sebze, et, süt ve temizlik ürünü gibi birçok ürün. Havi'nin günlük olarak stokladığı ve dağıttığı besinin güvenliğini ve korumasını en iyi şekilde güvence altına almak, tüm süreç boyunca özellikle soğuk zinciri korumak adına gösterilen özel ilgiyle dört farklı sıcaklıktaki depo ve dağıtım alanına duyulan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır.

Havi Logistics İtalya'nın Operasyon Başkanı Massimo d'Alessandro duruma şu sözleriyle açıklık getiriyor:"Bu proje gayet açık bir ihtiyaçla başladı: Özellikle yeni müşterilerin taleplerine cevap verebilmek amacıyla depolama giderlerini azaltmak. Bunun için de iki teknolojinin birleştirilmesi gerekiyordu: Geleneksel palet rafları ve hareketli raf sistemleri. Bu iki farklı raf sisteminin bir araya getirilmesi sayesinde mevcut bir raf hacmini karşılamak üzere ihtiyaç duyulacak bina hacmi azaltılabilecekti.

Mecalux’ün sunduğu çözüm

Mecalux'un teknik ekibi tesisin genişlemesini hesapladı ve en ufak ayrıntısına kadar yeniden tasarladı. Müşterinin önceliği depolama kapasitesini arttırmak olduğundan, Movirack hareketli rafları tüm ilgiyi bir anda üzerinde topladı. Bu raflar, tüm sıcaklıklarda en iyi performansı sağlamasıyla meşhurdur. Sonuç, 4.566 paletlik orijinal kapasitesi şimdiki 12.500 paletlik kapasiteye ulaştırmak; başka bir deyişle, 4.870 m2'lik alanı 10.000 m2.'ye çıkarmak oldu.

TMüşterinin talep ettiği üzere Lodi'deki Havi Logistics'te bulunan dört farklı sıcaklıktaki alan korundu; ancak, farklı ürün özelliklerinin oluşturduğu çeşitli depolama çözümlerinin uygulanmasıyla her alana değiştirilerek yeniden adapte edildi:

 • Kuru ya da ortam sıcaklık bölgesi: Bu bölgeye, 9 metre yüksekliğe ve toplamda 370 metre uzunluğa ulaşan Movirack hareketli raflar yerleştirildi. Bu sistem hem gereksiz depolama koridorlarını ortadan kaldırılmasına hem de operatörün kullanmaya ihtiyaç duyduğu koridoru manuel veya uzaktan kontrol ederek, hareketli rafları yanlamasına yere gömülü raylar üzerinde hareket etmesine olanak tanır. İşlem yapılacak koridorda böylelikle yükleme, boşaltma ve sipariş hazırlama için gerekli alan kolayca ortaya çıkar. Çoklu derinlikte depolama için Push-back(kızaklı) raf sistemi ve ayrıca konvansiyonel raf sistemi de kullanılmıştır. Bu sayede hem yüksek doluluk oranına ulaşmış hem de ürünlerin taşınma süresi azaltılmıştır.
 • Soğutulmuş alan: Push-back (kızaklı) raflarla kombine edilmiş Movirack hareketli raflar bu alanda da kullanılmıştır. Her seviyede derinlikte dört paletin depoya yerleştirilebilmesine olanak tanıyan bu sistem LIFO yük yöntemini (yüklenen son palet ilk olarak çıkarılır) kullanır. Her iki sistemin birleşimi, önemli ölçüde yer kazandırmanın yanı sıra taze besin tedarikinde esas olan yiyeceklerin hızlı toplanması ve sevkini gerçekleştirerek yüksek depolama kapasitesine ulaşmayı mümkün kılmıştır.
   
 • Dondurulmuş alan: Movirack hareketli rafları bir yandan dondurulmuş depolama alanında enerji tasarrufu sağlarken, diğer yandan düşük sıcaklıklarda depolanması gereken hacmi azaltır. Bu alanın çevresine rulolu ve kızaklı push-back raf sistemleri ve içine girilebilir (drive in) raf sistemleri yerleştirilmiştir.
   
 • Cross Docking bölgesi: Burası, bahsi geçen diğer üç depolama alanının birleştiği bir boyuna yükleme ve boşaltma alanıdır. Asıl amacı, 1 ve 4 derece aralığında tutulan soğuk zinciri bozmadan ürünlere ulaşma olanağı tanımaktır. Bu mod, tüm ürünlerin gidecekleri yerlere mükemmel bir durumda ulaşmasını güvence altına alır.
   

Müşterinin avantajları

İlgili tesisi yeniden tasarlayan ve genişleten Mecalux, Havi Logistics'in tüm beklentilerini fazlasıyla karşıladı: Giderler azaltıldı, depolama kapasitesi iki katından daha fazla arttırıldı ve yüksek verimlilik korundu. Bu sayede yeni müşteriler ve ilgilenilmesi gereken farklı türdeki ürünler artık şirketin servis kalitesini etkilemeyecekti.

Bu başarının anahtarı, tüm proje aşamalarında müşterilerini daima destekleyen Mecalux'ün çalışma felsefesinde yatmaktadır. Havi Logistics İtalya'nın operasyon direktörü Massimo d'Alessandro'nun söyleyişinde değindiği gibi: "Grubumuz, Mecalux ile çalışmayı birçok nedenden dolayı tercih etmiştir. Mecalux ile yıllardır beraber çalışıyoruz ve yapılan işler her zaman tatmin edici sonuçlar sunuyor. Mecalux, başlangıç fikrinden elde edilen sonuca kadar müşterinin yanında duran çözüm ortağımızdır. Mecalux daima kaliteli ürün ve hizmetler sunmaktadır."

Havi'nin Lodi'deki tesisinin yeniden tasarlanmasıyla birlikte ulaşılan rakamlar resmen kendi adlarına konuşuyor; Massimo d'Alessandro şöyle özetliyor: "Tesisin ne kadar verimli olduğunu anlayabilmek için birkaç rakama göz atmamız yeterli. İlk olarak, depolama maliyetleri %64 oranında düştü. İkinci olarak, depolama kapasitesi %55 oranında arttı. Üçüncü olarak ise yatırım geri dönüş süresi 1,2 yıldır. Son ve en önemlisi; tüm bunlar yüksek verimlilik sürdürülürken sağlandı.

Sonuç olarak, Lodi'deki Havi Logistics dağıtım merkezinde Mecalux tarafından uygulanan genişletme projesi, şirketin sürekli büyümesini esnek bir şekilde yönetme olanağı sunan bir karlılık ve verimlilik modelidir. Tam bir başarı örneğidir.

İtalya Lodi'deki Lojistik Merkezi
Uzunluk: 152 m
Genişlik: 62,5 m
Yükseklik: 12 m
Raf sayısı: 60
Koridor sayısı: 33
Koridor genişliği: 1.612, 3.200 ve 3.600 mm
Movirack hareketli raf sayısı: 10
Push-back (kızaklı) raf sayısı: 16
Yük katlarının sayısı: 3, 4 ve 5
Yük katlarının yüksekliği: 1.900, 2.550 ve 2.650 mm
Her bir gözün kapasitesi: 1 ve 3 palet
Birim yükü: 1.650 ve 2.300 mm yüksekliklerine sahip 800 x 1.200 paletler
Palet başına maksimim yük: 1.000 kg
Toplam kapasite: 12.500 palet

Uzmanımız ile iletişime geçiniz