Mecalux Castellon İspanya’daki Porcelanosa Grubu’nun deposunun otomasyon sürecini tamamladı

Mecalux Castellon İspanya’daki Porcelanosa Grubu’nun deposunun otomasyon sürecini tamamladı

Porcelanosa, dünya çapındaki en büyük seramik lojistik merkezini hizmete sokuyor!

Porcelanosa

Yeni lojistik merkezinin, duvar ve yer fayans kaplama şirketi Venis için, açılmasıyla Porcelanosa Grubu 2003 yılında başlattıkları depo merkezlerinin genişlemesi ve modernizasyonu ile ilgili büyük planlarını gerçekleştirdiler. Yıllar geçtikçe, bu önemli İspanyol şirketler grubu Mecalux’ü İspanya’daki Castellon ilinde Villareal’deki genel merkezlerinde bulunan 5 lojistik merkezinin otomasyonu ile görevlendirmişlerdi ve burası, grubun tüm dünyadaki şirketlerinin büyümesinin sürdürülmesinde hayati önem taşımaktaydı.

  • Videolar
  • Resimler
  • Teknik Özellikler

Müşteri’nin İhtiyaçları

Kendi alanlarında lider olan sekiz şirketten oluşan Porcelanosa Grubu, İspanya’nın en tanınmış ve en önde gelen uluslararası şirketlerinden biridir ve 100’den fazla ülkede mevcudiyet gösterirler.

Grubun tahmini büyümesini ve bitmiş ürünlerin depolama ve idaresi gibi unsurların güçlü bir rekabet avantajı sağlamanın temellerini teşkil ettiğine inanan üst yönetimi, 21. yüzyıla girerken Villareal Castellon’daki genel merkezinde bulunan 5 lojistik merkezinin otomasyonuna yatırım yapmaya karar vermişlerdi: İlk önce Porcelanosa merkezi, onu takiben Ceranco, L’Antic Colonial, Noken ve son olarak 2012’de dayanıklı seramik ve porselen kaplama alanında üretim ve yenilikçi tasarımın mihenk taşı, Venis. Tüm bu merkezler, her bir özel depo uygulamaları ile, ürünlerin karakteristiklerini ve muhtelif ihtiyaçları hesaba katılarak, Mecalux’ün yakın işbirliğiyle inşa edilmiştir.

Venis için inşa edilen lojistik merkezleri bu modernizasyon sürecini tamamlamak ve grubun 275.000 paletlik kapasiteye ulaşması hedefine katkıda bulunmak üzere yapılmıştı. Amaçlardan bir diğeri, Venis üretim tesisini lojistik merkeze bağlamak, böylece sevkiyat maliyetlerini ortadan kaldırmak ve ürün hareketlerini düzene sokmaktı. Bu hedeflere ulaşmak için, Mecalux, en yenilikçi ve en etkili depolama çözümlerini sürecin her noktasında uyguladı: Ürünün üretimden çıkışından depolamaya, toplamadan sevkiyata.

Sonuç; 65.000 palet kapasiteli 7.000 m²’lik tam otomatik bir depo ve depoya gelen ve giden mal hızında önemli derecede artış.

Mecalux’ün Sunduğu Çözüm

Venis şirketinin ihtiyaçlarını karşılamak için, Mecalux 32 metre yüksekliğinde ve 278 metre uzunluğunda bir yapı inşa etti. Depo, Mecalux’ün, şirketin referanslarını kontrol edip izlediği gibi değişik süreçlerin yönetimine imkan veren, yönetim yazılımı Easy WMS tarafından koordine edilen değişik alanlara bölündü.

Kabul Alanı:

Döngü, konveyör kayışlarıyla sabitlenmiş bir km’den uzun yeraltı tüneli vasıtasıyla üretim merkezinden siloya aktarılan bitmiş ürünleri içeren paletlerle başlar. Siloya geldikten sonra, paletler, her biri 1.600 kg’a kadar olan iki paleti taşıyabilen iki kat kapasiteli asansörler sayesinde deponun Toplama ve Sevkiyat istasyonuna getirilirler. Tünel girişine ek olarak, deponun başka merkezlerden gelen paletler için bir ayrı bir yardımcı girişi vardır.

Paletler, tüm sürecin Mecalux’ün yönetim yazılımı Easy WMS tarafından kontrol edildiği Toplama ve Sevkiyat istasyonuna geldikten sonra, rulolu ve zincir konveyörlerle kontrol noktasına taşınır. Burada paletlerin boyutları ve ağırlıkları ölçülür ve mükemmel durumda olduklarından emin olunur.

Depolama alanı veya silo:

Depolanacak ürünler için ayrılan yer; her biri 31 m yüksekliğindeki 20 rafa çalışan 10 çift kolonlu istifleyici aracın gezdiği, 1,75 m genişliğinde 10 koridordan oluşmaktadır. Bu istifleyici araçlar yüksek hızlarda (dakikada 180 metreye kadar) koridordan aşağı yukarı hareket ederler ve dakikada 48 metre hızla paletleri kaldırırlar, yönetim yazılımı tarafından gönderilen komutlara dayanarak, paletleri uygun yerlere stratejik olarak yerleştirirler. İstifleyici araçlar saatte 237 birleşik döngü yapabilirler.

Daha yüksek rotasyonlu mallar Toplama ve Sevkiyat istasyonuna en yakın yerde bulunurlar, böylece taşınırlarken zaman kazandırırlar.

İstifleyici araçların başka bir özelliği enerji tasarruflu olmalarıdır, ortalama %15 yakıt tasarrufu sağlarlar, bu da sundukları diğer maliyet tasarruflarına ek olarak, şirketin ekolojik sorumluluğuyla uyumlu oldukları anlamına gelir.

Mecalux, şirketin geleceğiyle ilgili öngörülerde bulunarak, depoyu 5 yeni istifleyici araç eklenecek kadar genişleme alanına sahip şekilde tasarladı.

Toplama alanı:

Malların taşınması alanında da, ister daha tümleşik sipariş hazırlığı, isterse de dolu paletlerin idaresi konularında, Mecalux’ün özel çözümlerine ihtiyaç duymuştur.

Toplama alanında, aynı anda toplam 31 siparişin hazırlanabileceği sekiz iş istasyonu kurulmuştur. Depo yönetim yazılımı (WMS) da, her bir toplama istasyonunda 4 siparişin bir kerede tamamlanmasını sağlayarak, hazırlığı ve siparişlerin sevkiyatını kontrol etmektedir.

Bu alanda, ergonomi, sağlık ve güvenliğe özel bir ilgi gösterilmiştir. Örneğin, operatörlerin yük kaldırırken çok fazla çaba harcamaması için hareketleri kolaylaştıran ve süreci hızlandıran pnömatik kollar kurulmuştur. Ayrıca, toplama masaları, yükseklik ayarı ile operatörlerin daha rahat çalışabilmelerine olanak sağlayan hidrolik sistemler donatılmıştır.

Son olarak, bitmiş ürünleri sevk noktasıne ileten, toplama koridorları etrafında dolaşan iki çiftli mekik vardır.

Sevkiyat alanı:

Çalışanların toplama ve sevkiyat alanları arasında hızlı ve güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlamak adına, bunları birbirine bağlamak için bir tünel inşa edilmiş ve böylece mekiklerin çalıştığı alanın içinden geçme zorunluluğundan kaçınılmıştır.

Sevkiyat alanı, dolu paletlerin sevkiyatı için iki alan ile toplama bölümünden gelen siparişlerin depolanması için de iki ayrı alan olmak üzere toplam dört alana ayrılmıştır. Dolu paletler, silonun her iki yanından 6 hatta dağıtılırlar. Toplama alanından gelenler sevk edilmek üzere streçlenirler.

 

Müşteri için Avantajları

Venis lojistik merkezinin açılmasıyla Porcelanosa Grubu, Castellon Villareal’de bulunan genel merkezlerindeki tesislerin modernizasyonu sürecine başlamıştı ve bu, dünyanın en büyük otomatik seramik lojistik merkezi olarak sonuçlandı. Bu süre zarfında 275.000 paletlik kapasiteye erişme hedefine ulaşıldı, müşteri hizmetlerinin etkinliği ve kalitesi de gelişti.

Easy WMS’nin kurulmasıyla birlikte istifleyici araçların, konveyörlerin, asansörlerin ve mekiklerin kurulması, tüm lojistik süreçlerinin otomatikleşmesine ve tüm ürünlerin mükemmel kontrolüne olanak sağlamasının yanı sıra;

  • Sipariş hazırlama sürecinin düzene girmesi gibi depoya giren ve çıkan palet akımının önemli oranda hızlanarak üretkenliğini arttırdı.
  • Gerçek zamanlı envanter ve maksimum izlenebilirlik sundu.
  • Boş alanların optimal kullanımına ve ileriye yönelik genişlemelere uyum esnekliği sağlandı.
  • Otomatik sistemlerinin çalışma şartlarında sağladığı önemli artış ile işçi güvenliği ve sağlığı alanlarında en üst düzeylere ulaşıldı.
Otomatik palet deposu
Rafların uzunluğu: 160 m
Rafların genişliği: 42,5 m
Rafların yüksekliği: 31 m (çatı makası altı)
Raf sayısı: 20
Koridor sayısı: 10
Koridor genişliği: 1,750 mm
İstifleyici araç sayısı: 10
Yük katları: 23
Her bir raf için bölme sayısı: 71
Yük katlarının yüksekliği: 600 ila 1,450 mm arası
Her bir depolama alanı kapasitesi: 2
Toplam kapasite: 65,320 palet

Uzmanımız ile iletişime geçiniz